Skip to content ↓
The Unicorn School

The Unicorn School

A Specialist School supporting pupils with dyslexia and related learning difficulties

School Staff

 


 


 

Senior Management Team  
Head Teacher Andrew Day
Deputy Head Teacher Vita Parvin
Bursar Alison Jarratt
Office Manager / Clerk to the Governors Diane Kenyon
OUTREACH Co-ordinator, 1:1 Co-ordinator & Specialist Assessor Clare Roberts
Pastoral & Safeguarding Lead Ann-Marie Martin
Registrar & Head of Marketing Elizabeth Carter Shaw
SENCo Fiona Campbell

 

To find out more about our Senior Management Team, follow this link

 

 

School Office  
Office Manager & Clerk to the Governors Diane Kenyon
Registrar & Head of Marketing Elizabeth Carter Shaw

 

Class Teachers  

Years 2&3

Elm Lucinda Bettridge
Year 4 Ash Caroline Wilson 
Year 5 Cedar Lucinda Allison
Year 6 Willow Alex de Jong
Year 7 Beech Madeline Kerr
Year 8 Redwood David Tapley
Year 9 Maple Harriett Graham
Year 10 Sycamore Ann-Marie Martin
Year 11 Aspen Claire Woodcock
Subject Teachers  

 

Art

Sallie Sayers

Melanie John

English

Harriett Graham (Head of English)

Fiona Campbell

Food & Nutrition

Vita Parvin

Helen Day

French Cat Turlier
Mathematics

Claire Woodcock (Head of Mathematics)

Sallie Greenhalgh

Media Studies Harriet Graham
Music Sallie Greenhalgh
Science

Susan Cripps (Head of Science)

Ann-Marie Martin

 

One to One Teachers  
Fiona Campbell SENCo
Clare Roberts 1:1 Co-ordinator, OUTREACH Co-ordinator, Specialist Assessor
Clare Bedford
Clare Carlini
Dee Chappelle
Rachel Davies
Helen Day
Ruth Johnson
Sarah Jones
Szilvia Logan
Caroline McIntyre
Katherine Parry
Alex Trevelyan
Emma Watters
Emily Whalley
Janine Wooldridge

 

Study Skills  
Kathryn Pearson Study Skills Co-ordinator
Natasha Fuller  
Vivien Little  
Zoya Taylor  

 

 

 
Therapists  
Counsellor Edwina Vernon
Emotional Literacy Support Assistant Melanie John
Occupational Therapist Maren Heuffmann
Speech and Language Therapist Georgina Wilmott
Trainee Play Practioner Gayle Thomas

 

 
Teaching Assistants
Melanie John  
Kate Lowe  
Louise Yardley  

 

 

 
Designated Officers  
Child Protection Andrew Day
Annie McNeile
First Aiders

Lucinda Allison

Dee Chappelle

Kate Lowe

Julian Puffitt

Louise Yardley

Caroline Wilson

Health & Safety Andrew Day
Pastoral & Safeguarding Ann-Marie Martin

 

Ancillary Staff  
Minibus Driver and Lunchtime Helper Tracey Lee
Site Manager  Julian Puffitt

 

Board of Governors  
Mark Chambers Chair of Governors
David Anderson  
Robin Askew  
Marion Frostik  
Sophie Langdale  
Natalie-Jane MacDonald  
Annie McNeile  
Andrew Strivens

 

David Ward  

 

To find out more about our School Governors, follow this link

 


To find out more about our teaching qualifications, follow this link